Format broja transakcijskog računa

Datum: 18.9.2024.
Kategorija: Računi
  Racuni banner
Format broja transakcijskih računa 1


Svima onima koji sami pišu svoje transakcijske račune dobro poznata stvar je da format broja transakcijskih računa treba biti čitljiv, jasan i po propisima.

I iako ćemo se u ovom tekstu baviti formatom broja transakcijskog računa koji ima svoja zakonom određena 3 dijela dobro je pripomenuti i format standardne ponude koji je obično broj/godina – format nije propisan, ali je uobičajen.

No, pozabavimo se mi formatom broja transakcijskog računa…

Format broja transakcijskih računa 2

Upute o numeričkom označavanju računa općenito

S obzirom na širinu samih propisa a i interpretacije ispisivanja određenih elemenata na računu pri tumačenju Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom jasno treba napomenuti da se broj računa (prema Zakonu) sastoji od 3 dijela:
  1. numerički dio – numerički broj računa (kreće se od broja 1 do broja n u tijeku godine)
  2. oznake poslovnog prostora i
  3. oznake naplatnog uređaja
Zadnje dvije stavke tj. oznake, u samom računu moraju biti označene na identičan način kako su označene i u internom aktu o poslovnim prostorima obveznika fiskalizacije. Operativno to znači da oblik broja računa može biti: ___ - ___ - ___ ili pak __ /__ / __ .
Primjerom, brojevi mogu ići:
  • 1/01/01
  • 2/01/01
  • 3/01/01
  • itd...
Ili recimo:
  • 1-1-1
  • 2-1-1
  • 3-1-1
  • itd...
Numerički dio računa obavezno kreće od broja 1 na početku godine do broja n na kraju godine. Mora biti slijediv i mora biti kronološki.
Računi moraju slijediti numerički slijed prema poslovnom prostoru ili naplatnom uređaju u poslovnom prostoru.
Pravila slijednosti računa obveznik fiskalizacije precizno propisuje svojim internim aktom, kojeg također valja predočiti za potrebe poreznog nadzora.
Opet napomenimo, standardne oznake su obično: broj/01/01.

Valja i nadodati - elementi broja računa moraju ići redoslijedom koji je propisan Zakonom - no nema zakonske zapreke da obveznik fiskalizacije, kao dodatni element na računu, vidljivo odvojen od propisanog trodijelnog broja računa, iskaže i svoje oznake koje mu npr. trebaju radi lakšeg knjigovodstvenog praćenja svog poslovanja i to jasno propiše internim aktom.

Format broja transakcijskih računa 3

Označavanje gotovinskih/kartičnih računa?

Tu moramo spomenuti i odvajanje tj. razlikovanje numeričkih oznaka posebice poslovnog prostora i naplatnog uređaja – što se događa u odnosu na gotovinske/kartične račune odnosno u razlikovanju transakcijskih i spomenutih gotovinsko/kartičnih računa.

Oni mogu biti u jednom nizu ali najčešće ih izdavatelji računa razdvoje u dva niza pa onda možemo imati transakcijski račun broja 1/01/01 a kartični sa brojem 1/02/01.

Obzirom da su nizovi odvojeni, možemo u jednom trenutku sa transakcijskim biti na npr. 155/01/01 a sa kartičnim na 25/02/01.

Format broja transakcijskih računa u Relago aplikaciji Računi

U Relagu Vam je na izbor ostavljeno koji ćete točno izbor formata odabrati tj. najčešće izbor prati : _/_/_ varijantu. Također možete odlučiti i hoćete li, kao neki naši korisnici, pod zadnji broj možda staviti tekuću godinu tj. godinu na koju se račun odnosi ili pak kao oznaku poslovne jedinice staviti POSL1 ili slično. Ako stavljate tekuću godinu, obratite pozornost da bi onda trebali redovito (godišnje) mijenjati interni akt.

Relago Računi, ukoliko vodite 2 niza (transakcijske i gotovinske/kartične račune), vode upravo 2 odvojena niza (i to automatski), a Vaš je i dodatni izbor ukoliko želite sami unositi brojeve računa ručno.

U svakom slučaju – provjerite o čemu pričamo i isprobajte Relago aplikaciju Računi! Računi banner
Relago arrowPovratak na popis Blog postova
Podijeli post
Relago Računi
Iz iste kategorije
Zadnji postovi
Pretplati me!

Klikom na gumb gore pristajem da me Relago kontaktira na uneseni email sa obavijestima o novim blog postovima.

Relago izdvojeni korisnici
Relago Dokumenti