Kome se može isplatiti putni nalog
Ponekad postoje stvari koje želimo no pitanje je možemo li ih ostvariti. Recimo, ne mogu sve tvrtke, obrti ili udruge zaposliti sve koje bi htjeli na ugovor o radu na puno vrijeme sa svim benefitima. Jednostavno, ponekad imamo „vanjske“ ili druge članove tima…
Što kad i oni putuju? Što je sa tvrtkama a što se primjenjuje na neprofitne udruge, što kada imamo situaciju sa osobama koje rade preko student servisa, „vanjske“ ali i osobe sa invaliditetom… Stvarno, potencijalno zamršene situacije kome možemo isplatiti dnevnice ili naknadu za korištenje svog vozila mogu biti dosta komplicirane.
Odgovor u teoriji, kako često i zna biti kod nas, nije crno-bijeli, a s druge strane – praksa pokazuje dosta sivog prostora između tih specifičnih situacija…
Službeno putovanje i isplata dnevnica i ostalih troškova
Kada radnik ide na put ima pravo (ovisno o aktima/odlukama/samim ugovorom o radu/pravilnikom poslodavca) da mu poslodavac namiri:- Troškove nastale na putovanju,
- Dnevnice kao nadoknadu za povećane troškove hrane, pića i prijevoza u mjestu u kojem je djelatnik upućen,
- Do 50 centi po kilometru za korištenje privatnog automobila.
Zaposlenici sa ugovorom
Ako radnik/djelatnik/zaposlenik u tvrtci, obrtu, udruzi, neprofitnoj organizaciji ima ugovor o radu – može mu se isplatiti sve. Ima pravo na nadoknadu svih troškova vezano za putovanje, ako je koristio osobno vozilo, može mu se isplatiti do 0,50 € po km i dnevnice. NEOPOREZIVO.Naravno, sve to kroz ispravno ispunjen putni nalog, kakav u par trenutaka možete dobiti kroz našu aplikaciju Putni nalozi. Same iznose poslodavac može sam definirati internim aktima, kolektivnim ugovorima i slično.
Ako zaposlenik radi za poslodavca koji ima sjedište u inozemstvu (izaslani radnik) – ima pravo na isplatu svega, neoporezivo.
Ako osoba radi za neprofitnu organizaciju a ne prima plaću od nje – ima pravo na isplatu svega.
U istoj su poziciji volonteri i osobe na praktičnom radu (opet, koji nemaju drugih primanja – imaju pravo na sve, neoporezivo.
No, ako fizička osoba prima bilo kakve oporezive iznose iz neprofitne organizacije može neoporezivo isplatiti samo prijevozne troškove i troškove noćenja. 50 centi po kilometru i dnevnice – ne.
Od ovoga su pak izuzete osobe sa invaliditetom koje imaju pravo na neoporezive naknade prijevoznih troškova, noćenje i do 0,50 € po km za korištenje osobnog vozila. U tom slučaju mora imati na vozilu znak pristupačnosti.
Zaposlenici bez ugovora o radu
Ako imamo osobe sa ugovorom o djelu ili ugovor o autorskom honoraru – ispate gore navedenih troškova su OPOREZIVE.Ista je situacija i sa ostalim osobama ako nemaju ugovor o radu – ne možemo im isplatiti te troškove neoporezivo.
I ovo vrijedi čak ako govorimo o i članovima uprave. Ako nisu zaposleni u društvu (što je itekako opcija) – ove naknade su oporezive.
Studentski ugovor i putni nalog
Imate radnike koji su zaposleni putem student servisa ili imaju studentske ugovore?A putuju?
Poslodavac im ne može pokriti troškove putovanja i smještaja a niti i dnevnice ili 50 centi po km.
Tu nemamo iznimke i stvari su poprilično jasne.
U zaključku, ako imate zaposlenika - stvar je sigurna, za sve ostalo - ne bismo se baš kladili. Svakako se posavjetujte s knjigovođom.
A ako možete raditi putne naloge - radite ih brzo i jednostavno, s Relagom.
- Kako upravljati putnim nalozima za više zaposlenika
- Korištenje automobila u službene svrhe
- Temeljnica za knjiženje i putni nalozi
- Iskazivanje popusta na računu
- HUB 3 obrazac – HUB 3 uplatnica
- Kome se može isplatiti putni nalog
- Format broja transakcijskog računa
- Kako upravljati putnim nalozima za više zaposlenika
Klikom na gumb gore pristajem da me Relago kontaktira na uneseni email sa obavijestima o novim blog postovima.