Dnevnice za službeni put
Svi znamo da su službeni putovi sastavni dio poslovanja mnogih tvrtki, obrta i udruga, a dnevnice predstavljaju važan dio naknade zaposlenicima za troškove koji nastaju tijekom obavljanja poslovnih zadataka izvan uobičajenog radnog mjesta. No, kako se pravilno obračunavaju dnevnice i koje su zakonske odredbe koje ih reguliraju? U ovom članku donosimo vam sve ključne informacije o dnevnicama za službeni put.
Što su dnevnice?
Dnevnice su paušalni iznosi koje poslodavac isplaćuje zaposleniku kao naknadu za troškove prehrane, smještaja i prijevoza unutar mjesta gdje se nalazi tijekom službenog puta.Njihova svrha je nadoknaditi troškove koje zaposlenik ima izvan mjesta prebivališta ili sjedišta tvrtke a koji su uvećani upravo iz razloga što zaposlenik nije u svojem uobičajenom mjestu.
Tko ima pravo na dnevnice?
Pravo na dnevnice ostvaruju svi zaposlenici koji su upućeni na službeni put temeljem putnog naloga poslodavca (više o tome ovdje). Preduvjet za ostvarivanje prava na dnevnicu je:- Postojanje pisanog naloga za službeni put i
- Obavljanje aktivnosti koje su u interesu poslodavca izvan uobičajenog radnog mjesta.
Kako se obračunavaju dnevnice?
Oko obračuna naloga imamo na prvi pogled jednostavna pravila jer dnevnice se obračunavaju na temelju trajanja službenog puta, a njihov iznos i uvjeti isplate definirani su:- Zakonskim propisima – hrvatski Zakon o radu i pravilnici o porezu na dohodak.
- Internim aktima tvrtke – poslodavac može odrediti viši iznos dnevnica, ali razlika iznad neoporezivog dijela podliježe oporezivanju. Ako odredi niži iznos od maksimalnog neoporezivog iznosa, nema problema, ništa se ne oporezuje.
Također, može odrediti i nulu kao iznose dnevnica, nema obaveze isplate dnevnica.
Podjela dnevnica prema trajanju putovanja:
- "Poludnevnice" – za putovanja koja traju od 8 do 12 sati.
- Pune dnevnice – za putovanja dulja od 12 sati.
- "Višednevne dnevnice" – kod višednevnih službenih putovanja, svaka puna 24 sata smatra se jednom dnevnicom.
Uz dodatno još ova dva pravila gore, znači 8 i više sati još dodatnih pola dnevnice ali 12 i više cijela dodatna dnevnica, nakon punih dnevnica.
Zato ljudi i koriste aplikaciju Putni nalozi da bi im automatski i ispravno obračunala dnevnice.
Dokumentacija potrebna za obračun dnevnice
Za ispravan obračun dnevnice potrebno je osigurati sljedeću dokumentaciju:- Putni nalog – Pisani dokument s detaljima službenog puta koji uključuje i Izvješće o službenom putu – Kratak opis aktivnosti i postignutih ciljeva.
- Prilozi – Računi, karte, ili druga dokumentacija koja potvrđuje troškove (više o privitcima uz putne naloge pročitajte ovdje).
Razumijevanje zakonskih odredbi, pravilno vođenje dokumentacije i optimizacija obračuna uz tehnologiju pomažu tvrtkama da osiguraju transparentnost i učinkovitost.
Za dodatne informacije ili prilagodbu procesa obračuna dnevnica, kontaktirajte nas na Relago.hr i otkrijte kako možemo pomoći vašem poslovanju!
- Kome se može isplatiti putni nalog
- Kako upravljati putnim nalozima za više zaposlenika
- Korištenje automobila u službene svrhe
- Dnevnice za službeni put
- Najbolja praksa vođenja članarina u sportskom klubu
- Iskazivanje popusta na računu
- HUB 3 obrazac – HUB 3 uplatnica
- Kome se može isplatiti putni nalog
Klikom na gumb gore pristajem da me Relago kontaktira na uneseni email sa obavijestima o novim blog postovima.