Službena putovanja u neprofitnim organizacijama: što trebate znati

Naravno da postoji potreba za putovanjima u neprofitnim organizacijama. Često se djelatnici organizacije nađu na putovanju, ali ponekad i vanjski suradnik. E pa tu onda može nastati komplikacija.

Što su neprofitne organizacije
Pod neprofitnim organizacijama (NPO) podrazumijevamo udruge, ali tu ubrajamo i razne komore, sindikate, saveze, ustanove pa i zaklade gdje glavni cilj djelovanja nije ostvarivanje dobitka već neki cilj koji je koristan za šire društvo.U to uključujemo i one koje eventualno obavljaju gospodarsku djelatnost. Zakon odgovoran za, manje-više sve specifičnosti u poslovanju NPO je Zakon o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija.
Specifičnost u odnosu na druge poslovne subjekte (tvrtke, obrte…) jest ta da NPO može troškove putovanja nadoknaditi i osobama sa kojima nemaju ugovor (o radu). Znači i volonterima, vanjskim suradnicima, kako god ih želite nazvati. No, postoji i preduvjet tome.
Koji? Idemo vidjeti.
Posebitost putnih naloga kod NPO
Svaka NPO može Internim aktom (dokument kojim propisuje pravila, obaveze i ostalo vezano uz svoje poslovanje) propisati da i osobe koje nisu zaposlene u toj organizaciji (naravno, ta prava mogu imati i osobe zaposlene u organizaciji) imaju prava na isplatu troškova za službena putovanja, naravno temeljem ispravno obračunatog putnog naloga.Ako je tako definirano Internim aktom, NPO može isplatiti:
- Dnevnice (tuzemne i inozemne)
- Troškove prijevoza privatnim vozilom (do 50 centi po km),
- Ostale troškove nastale na putu.
Sve što se i inače prijavljuje u JOPPD (dnevnice i trošak vozila po km) se i ovdje prijavljuje pod istim šiframa.
Želite automatski JOPPD obrazac po obračunatim nalozima, isprobajte Relago Putne naloge.
Tu postoji i iznimka, JOPPD se ne treba prijavljivati ako sportski klubovi i savezi isplaćuju za vrijeme natjecanja i priprema te troškove sportašima i drugim osobama u sportu.
Uvjet je za to da te osobe ne ostvaruju u tom klubu ili savezu primitke po osnovi nesamostalnog rada ili primitke od kojih se utvrđuje drugi dohodak.

Razlike između nezaposlenih i zaposlenih osoba
Djelatniku NPO-a se može isplatiti sve. Osobi koja nije zaposlena u NPO možete isplatiti sve ako joj ranije niste isplatili oporezive naknade. Osobe kojima jeste isplatili oporezive naknade možete isplatiti samo troškove javnog prijevoza i troškove noćenja na putu (računi moraju glasiti za NPO). Drugo ne možete isplatiti ništa (niti dnevnice niti naknadu za korištenje privatnog vozila u službene svrhe).No, i tu imamo iznimku. Naknadu do 0,50 € po km možete isplatiti i osobama kojima ste isplatili nešto oporezivo, ali pod uvjetom da te osobe imaju znak pristupačnosti na vozilu (osobe sa invaliditetom).
Sve što je gore napisano odnosi se i na strance, tj. osobe koje nisu državljani RH.
Sretan put svima i što više ispravno obračunatih i isplaćenih putnih troškova!

- 12.000 Relago korisnika i rastemo i dalje
- Prijevoz na/sa posla i loko vožnja/putni nalog
- Putni nalozi u 2025.
- 12.000 Relago korisnika i rastemo i dalje
- Prijevoz na/sa posla i loko vožnja/putni nalog
- Članovi s izuzećem plaćanja članarine
- Fiskalizacija 2.0 i eRačuni: najava
- Službena putovanja u neprofitnim organizacijama: što trebate znati
Klikom na gumb gore pristajem da me Relago kontaktira na uneseni email sa obavijestima o novim blog postovima.