Prelasci granica u putnim nalozima: promjene u 2018.-oj

Ukratko, ako putujete u inozemstvo osobnim automobilom, kamionom, autobusom, vlakom ili sličnim „prizemljenim“ načinom – poprilično je jasno kada prelazite granice. Prelazite granicu kada… pređete granicu. No što je sa avionskim prelascima granica ili brodskim prelascima granica? I to u svjetlu novih propisa koji se primjenjuju od početka 2018.-e?

Prelasci granica u putnim nalozima automobilom, kamionom, autobusom…
Dnevnica se kreće računati od sata prelaska granice Republike Hrvatske.Isto tako i za sve naredne države.
Dnevnica za državu iz koje se dolazi se računa do sata prelaska granice (ulaska u Hrvatsku).
Nemamo što dodati, stvar je jasna i logična.
Za dodatna pojašnjenja pogledajte primjer iz ranije navedenoga blog posta ili pročitajte kako to rade prijevoznici, u više država.

Prelasci granica zrakoplovom tj. avionom
Do sada je bilo pravilo da polijetanje aviona ili isplovljavanje broda znači prelazak granice. No, od početka godine je promijenjen Pravilnik o porezu na dohodak koji donosi novost u obliku stavka 18. članka 7. koji donosi jednu bitnu promjenu u odnosu na dosadašnja pravila: ako avion polijeće iz Hrvatske, dnevnica se računa dva sata ranije od predviđenog polijetanja aviona.Znači, ako na karti piše da avion polijeće u 10:00, računamo da je djelatnik izašao iz Hrvatske u 8:00. Tu je očita reakcija na zahtjeve djelatnika koji putuju avionom i, realno, dolaze najmanje sat-dva prije polijetanja zrakoplova u zračnu luku kako bi obavili check-in, boarding, predali prtljagu i čekali u redovima najmanje 60-ak minuta…
U povratku u Hrvatsku je do sada bilo pravilo da je vrijeme slijetanja zrakoplova vrijeme ulaska u Hrvatsku. Tako je i ostalo i nadalje. Tu se stvari nisu mijenjale.
Pitanje je što je sa avionskim putovanjima sa presjedanjima? Ako smo išli iz Hrvatske u Frankfurt pa u London pa natrag u Hrvatsku? Kada krećem računati Englesku dnevnicu obzirom da polijećem iz Frankfurta u 14:00?
Mi tumačimo da vrijedi isto pravilo kao i za polijetanje iz RH jer vrijede ista pravila (check-in, boarding…) pa se može pretpostaviti da je djelatnik dolaskom na aerodrom „ušao“ u odredišnu državu dva sata ranije od polijetanja zrakoplova. U našem primjeru krećem računati ENG dnevnicu u 12:00.

Prelasci granica brodom
Tu se ništa nije mijenjalo. Isplovljavanje broda iz luke znači ulazak u odredišnu državu.Znači sve isto kao i kod zrakoplova osim pravila od dva sata ranije kod polijetanja/isplovljavanja. Makar se neki naši korisnici aplikacije Putni nalozi čude ovom pravilu i napominju kako kod isplovljavanja broda također postoje čekanja, zasada je tako kako je. Dali radi ulaska u duty-free zonu, čekaonu međunarodnih odlazaka…
Kako aplikacija Putni nalozi vodi obračun prelazaka granica
U radu u aplikaciji Putni nalozi se nije ništa mijenjalo: unesete odredište i vrijeme ulaska u državu. Jedina promjena koje se morate držati je da unesete vrijeme polijetanja aviona 2 sata ranije od predviđenog vremena.Ostalo je i dalje ostalo isto: aplikacija sama obračuna dnevnice (po novom obračunu iz 2018.-e) pretvori sve troškove u kune po tečaju HNB-a i pripremi sve za JOPPD, isplatne liste ili temeljnice za knjiženje.

- 12.000 Relago korisnika i rastemo i dalje
- Prijevoz na/sa posla i loko vožnja/putni nalog
- Službena putovanja u neprofitnim organizacijama: što trebate znati
- Klasifikacija proizvoda po djelatnostima (KPD 2025)
- 12.000 Relago korisnika i rastemo i dalje
- Prijevoz na/sa posla i loko vožnja/putni nalog
- Članovi s izuzećem plaćanja članarine
- Fiskalizacija 2.0 i eRačuni: najava
Klikom na gumb gore pristajem da me Relago kontaktira na uneseni email sa obavijestima o novim blog postovima.